اخبار

اعلام آمادگی برای همکاری با آزمایشگاههای تشخیص طبی

اعلام آمادگی برای همکاری با آزمایشگاههای تشخیص طبی


  

همکار ارجمند ریاست محترم آزمایشگاه

با سلام و احترام، اینجانب دکتر محمد قهری دکترای علوم آزمایشگاهی بالینی و متخصص قارچ شناسی پزشکی(PhD)،  مسئولیت فنی آزمایشگاه ظریفی را عهده دار می باشم. جهت مزید اطلاع جنابعالی باستحضار می رساند که در این آزمایشگاه علاوه بر تشخیص آزمایشگاهی بیماری های ناشی از عفونت های مایکوباکتریومی و میکروب های عمومی، تشخیص آزمایشگاهی عفونت های ناشی از  بیماری قارچ های بیماریزای  نمونه های ریوی و خارج ریوی نیز بطور کامل فراهم گردیده و در حال حاضر نمونه های مشکوک به سل تعداد قابل توجهی از  بیمارستان خصوصی، دولتی، آزمایشگاهها و مطب ها به این مرکز ارجاع می گردد.

لازم به ذکر است که نتایج آزمایش های اسمیرمستقیم ظرف مدت زمان 24 ساعت ارائه می گردد. خوشبختانه تیم تشخیص سل این آزمایشگاه به اتکای سوابق تجربی طولانی و نیز آموزه های کسب شده از محضر استاد فقید شادروان جناب آقای دکتر ضیاء ظریفی باستناد گواهی های موفقیت داخلی و خارجی   موفق گردیده است عملکرد خود را به با بالاترین سطح کیفی ارتقاء داده و در این راست میزان حساسیت (مثبت صحیح) را به بیش از 70%  ارتقاء دهد. در این خصوص جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید  به سایت و اینستاگرام آزمایشگاه مراجعه فر مائید. ضمنا" این آزمایشگاه آمادگی خود را جهت همکاری در زمینه تشخیص عامل بیماری های عفونی ریوی و خارج ریوی اعلام می دارد.

www.Zarifilab.com     &     E-mail: zarifi_lab@yahoo.com

@zarifilab      صفحه اینستاگرام آزمایشگاه:

 

با تجدید احترام دکتر محمد قهری

آزمایشگاه ظریفی

 خلاصه ای از سوابق و عملکرد آزمایشگاه ظریفی در خصوص تشخیص آزمایشگاهی بیماری سل در دو دهه گذشته

خلاصه ای از سوابق و عملکرد آزمایشگاه ظریفی در خصوص تشخیص آزمایشگاهی بیماری سل در دو دهه گذشته


 

  این آزمایشگاه از نخستین مراکز تشخیص بیماری سل می باشد که با نزدیک به پنج دهه سابقه فعالیت، موفق گردیده است فقط درطی دو دهه گذشته با انجام آزمایش های تشخیص سل(اسمیرمستقیم و کشت) بر روی 303,88 نمونه متعلق به 349,58 بیمار مشکوک به سل ارجاع شده از مراکز مختلف بیمارستانی و آزمایشگاهی، تعداد842, 4 (8/3 درصد) بیمار مبتلا به سل را شناسایی و به پزشکان معالج معرفی نماید. اضافه می گردد که از میان 349,58 بیمار مشکوک به سل 844,3 (6/6 درصد) بیمار، فقط از طریق انجام آزمایش اسمیر مستقیم تشخیص داده شده اند که در این خصوص میانگین میزان حساسیت آزمایش اسمیرمستقیم 78% بوده است، بعبارتی 78% از بیماران اسیدفست مثبت واقعی ظرف مدت 24 ساعت از طریق انجام آزمایش اسمیرمستقیم شناسایی شده اند. ضمناً  998 ( 1/7درصد) بیمار دیگری که نتیجه آزمایش اسمیرمستقیم آنها منفی بوده است پس از انجام فرآیند آزمایش کشت بر روی محیط های کشت جامد لونشتاین جانسون، مبتلا به سل تشخیص داده شده اند.

 همچنین بمنظور روشن شدن  این مطلب که بیماران مبتلا به سل ریوی شناسایی شده در این آزمایشگاه، در چه مراحلی از شدت بیماری شناسایی شده اند، مطالعه ای از نتایج آزمایش های بیماران طی یک بازه زمانی 5 ساله صورت گرفته است. در این مطالعه مشاهده گردیده که از میان کل بیماران مبتلا به سل ریوی،  57% این بیماران در مراحل عفونت زا یی شدید( فاز های پیشرفته بیماری یعنی مراحل 3 و 4 شدت بیماری) شناسایی شده اند.

نتیجه گیری: مطالعه و تجزیه و تحلیل نتایج آزمایش های نمونه های ارجاع شده به آزمایشگاه ظریفی در طی دو دهه گذشته نشان می دهد که متاسفانه اکثر بیماران مبتلا به سل شناسایی شده در مراحل پیشرفته بیماری تشخیص داده شده اند، تداوم این روند می تواند برای بهداشت و سلامت جامعه بسیار نگران کننده باشد.

تاریخچه ی مختصری از آزمایشگاه ظریفی

تاریخچه ی مختصری از آزمایشگاه ظریفی


 آزمایشگاه ظریفی با سابقه ای نزیک به 5 دهه فعالیت، در سال 1376 به مکان فعلی خود (شهرک غرب، بلوار دریا، تقاطع بلوار پاکنژاد، پلاک 164) انتقال یافت. بنیان گذار این آزمایشگاه شادروان استاد فرزانه جناب آقای دکتر ابوالحسن ضیاء ظریفی بوده اند که باتفاق همسر فقید خود بانو دکتر توران زیرک زاده مدیریت آزمایشگاه را به عهده داشته اند. استاد فقید دکتر ضیاء ظریفی از اساتید پیش کسوت و ممتاز رشته ی علوم آزمایشگاهی در کشور بوده اند.

گواهی کنترل کیفیت سال 98 در مورد بیماری سل

گواهی کنترل کیفیت سال 98 در مورد بیماری سل


گواهی کنترل کیفیت بخش های آزمایشگاهی در سال 98

گواهی کنترل کیفیت بخش های آزمایشگاهی در سال 98


 دامنه خدمات آزمایشگاه ظریفی

دامنه خدمات آزمایشگاه ظریفی


 فعالیت های اختصاصی آزمایشگاه ظریفی:

·      آزمایش های تشخیصی میکروب شناسی و قارچ شناسی برای بیماری های داخلی در این آزمایشگاه  بصورت تخصصی و برخی بصورت انحصاری انجام می شوند.

  

·      این آزمایشگاه یکی از مراکز رفرانس برای تشخیص بیماری های ریوی و عفونت های میکروبی دستگاه های داخلی بدن می باشد.


درباره آزمایشگاه

آزمایشگاه تشخیص طبی ظریفی با بیش از 50 سال سابقه، دارای بخشهای عمومی و تخصصی می باشد. این آزمایشگاه بعنوان یکی از آزمایشگاههای رفرانس برای تشخیص بیماری های عفونی ریوی بویژه سل شناخته شده است. بخش های مایکوباکتریولوژی و قارچ شناسی کلینیکی از بخش های تخصصی ویژه ی این مرکز می باشند.

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به آزمایشگاه تشخیص طبی ظریفی می باشد.
طراحی و اجرا توسط شرکت پیوند طب و نرم افزار