پاپ اسمیر

روش های گوناگون انجام تست پاپ اسمیر

 

دردهه 1920 میلادی یک پزشک برجسته یونانی به نام گئورگیوس پاپانیکولائو (Georgios Papanikolaou) به این کشف بزرگ رسید که می توان با بررسی سلولهای پوششی دهانه رحم، تغییرات پیش سرطانی و سرطانی دهانه رحم را تشخیص داد و بسیاری از آنها با موفقیت درمان نمود . این تست از همان زمان به تست پاپ اسمیر معروف شده است. در پی این کشف، میزان مرگ و میر ناشی از سرطان دهانه رحم در زنان به میزان چشمگیری ( بیش از 70%) کاهش یافت .

 

تا اواسط دهه 90 تنها از روش سنتی و موسوم برای انجام تست پاپ اسمیر استفاده می شد .

در حال حاضر تست پاپ اسمیر به 2 روش قابل انجام است :

-         پاپ اسمیر به روش معمول ( نمونه گیری روی لام)

-         پاپ اسمیر به روش Liquid based  ( نمونه گیری در محیط مایع )

 

 

روش معمول :

 در این روش سلولهای برداشت شده توسط وسایل نمونه برداری از واژن و دهانه رحم به روی یک لام شیشه ای منتقل می گردد . در این روش بیشتر سلولها برروی وسایل نمونه برداری باقی مانده و به ناچار دور ریخته می شود و تعداد سلول های قابل بررسی کمتر است.

 

روش پاپ اسمیر در محیط مایع :

 از اواسط دهه 90 میلادی این روش جدید در دنیا  معرفی گردید و در حال حاضر بعنوان روش با مزیت برتر جهت انجام تست پاپ اسمیر در سراسر دنیا مورد تایید قرار گرفته است.

 

-         در این روش،نمونه گیری توسط پزشک انجام شده ومشابه پاپ اسمیر عادی است ولی جهت نمونه گیری بهتر ، از یک براش ظریف استفاده شده وتمام سلولهای برداشت شده ،به جای لام، به یک محلول نگهدارنده مایع منتقل می گردند.

-         در حال حاضر در آمریکا فقط  از این روش استفاده می شود و انجام پاپ اسمیر به روش قدیمی دیگر انجام نمی شود .

مزایای روش پاپ اسمیر در محیط مایع :

 

1-    در این روش تعداد سلول های قابل بررسی بسیار بیشتر از روش معمولی است .

2-    احتمال تکرار پاپ اسمیر به دلیل ناکافی بودن نمونه بسیار کمتر از روش معمولی است.

3-    در برسی میکروسکوپی ،هم پوشانی سلولهای پوششی که در روش معمولی دیده می شود از بین رفته و احتمال پوشیده شدن یک سلول غر طبیعی از بین برود و در نتیجه قدرت تشخیصی  و حساسیت تست پاپ اسمیر افزایش می یابد.

4-    درصورت نیاز به انجام تست جهت ویروس HPV ( ویروس پاپیلوما که می تواند عامل سرطان دهانه رحم باشد) ، می توان با همان نمونه ای که برای پاپ اسمیر در محیط مایع گرفته شده ، بدون نمونه گیری مجدد آزمایش تشخیص ویروس را نیز انجام داد.

 


درباره آزمایشگاه

آزمایشگاه تشخیص طبی ظریفی با بیش از 50 سال سابقه، دارای بخشهای عمومی و تخصصی می باشد. این آزمایشگاه بعنوان یکی از آزمایشگاههای رفرانس برای تشخیص بیماری های عفونی ریوی بویژه سل شناخته شده است.

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به آزمایشگاه تشخیص طبی ظریفی می باشد.
طراحی و اجرا توسط شرکت پیوند طب و نرم افزار