آزمایش ادرار 24 ساعته

 این آزمایش برای تشخیص بسیاری از بیماریها  بویژه بیماری های  کلیوی مورد استفاده قرار می گیرد .

     برای  جمع آوري ادرار 24 ساعته باید نکات زیر را  رعايت  فرمایید :

·              نمونه باید دقیقا" طی 24 ساعت جمع آوری گردد.

·              به همین منظور ظرف مخصوصی  از سوی آزمایشگاه در اختیار شما قرارمی گیرد .

·            برخی از این ظرفها حاوی مواد نگهدارنده مایع یا جامد (مواد اسیدی) هستند.

·              نکته مهم این است که شما به هیچ عنوان نباید این مواد راخالی کنید و نیز مراقب باشید با پوست و مخاط شما تماس نداشته باشند .

·              اگر داروی خاصی مصرف می کنید به آزمایشگاه اطلاع دهید.

 روش جمع آوری ادرار 24 ساعته:

1)     بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب (مثلا ساعت 8 صبح )، اولین  ادرار خود را خارج از ظرف به طور كامل (در توالت) تخليه نمایید. اولین ادرار صبحگاهی نباید در ظرف ریخته شود.

2)     زمان و تاریخ  را روی برچسب ظرف یادداشت کنید . این زمان (مثلا ساعت 8 صبح ) ، زمان شروع نمونه گیری است.

3)     از این زمان به بعد ، جمع آوری ادرار را در ظرف مخصوص ادرار  شروع کنید .

4)     برای جمع آوری نمونه ، باید  ادرار خود را ابتدا در یک لیوان پلاستیکی  تمیز یکبار مصرف  ریخته و سپس محتویات آن را درون ظرف اصلی بریزید. مستقيماً داخل ظرف ادرار نكنيد.

5)     تا 8 صبح روز بعد ، تمام ادرار خود را در هر نوبت و به طور کامل  و  با احتياط داخل ظرف بریزید . هر بار درب ظرف اصلی را ببندید.

6)     آخرین نمونه ادرار خود را( 8  صبح روز بعد ) دقیقا 24 ساعت بعداز  زمان شروع نمونه گیری جمع آوری  کرده و آن را کاملا در ظرف ادرار بریزید.

7)     توجه شود ادرار 8 صبح روز دوم بايد داخل  ظرف ريخته شود (در این نوبت حتی اگر احساس دفع ادرار ندارید باید به دستشوئی رفته و مثانه ی خود را تخلیه نمائید. توجه داشته باشید که این نمونه نیز بداخل ظرف ریخته شود).

8)     در طی 24 ساعت زمان جمع آوری ادرار، درب ظرف حاوی ادرار  را ببندید و ظرف را حتی المقدور در  جای خنک ( ترجیحا یخچال ) و دور از نور مستقیم  قرار دهید.

9)     پس از هر بار ادرار کردن ، ظرف را به آرامی تکان دهید .

توجه :

·              اگر یک یا چند نوبت ادرار را اشتباها بیرون ریخته و در ظرف ، جمع آوری نکرده اید ، باید با مراجعه به آزمایشگاه مجددا ظرف نمونه برداری جدیدی گرفته و آزمایش را از ابتدا تکرار نمائید. برای راهنمایی و  اخذ دستورات لازم با آزمایشگاه تماس بگیرید.

·            ظرف ادرار 24 ساعته را پس از جمع آوری کامل (صبح روز دوم) هر چه سریع تر  به مسئول پذیرش  آزمايشگاه تحويل دهيد .


درباره آزمایشگاه

آزمایشگاه تشخیص طبی ظریفی با بیش از 50 سال سابقه، دارای بخشهای عمومی و تخصصی می باشد. این آزمایشگاه بعنوان یکی از آزمایشگاههای رفرانس برای تشخیص بیماری های عفونی ریوی بویژه سل شناخته شده است.

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به آزمایشگاه تشخیص طبی ظریفی می باشد.
طراحی و اجرا توسط شرکت پیوند طب و نرم افزار