نشانگرهای سرطانی

 نشانگرهای سرطانی (تومور مارکرها)

در این قسمت با تعدادی از آزمایشها موسوم به تومورمارکرها و کاربرد آنها آشنا می شوید. باید دانست که این آزمایشها در شرائط خاصی و طبق نظر و دستور پزشک معالج شما درخواست می شوند.

تومور مارکرها مولکول هایی هستند که در هنگام ایجاد سرطان به وجود می آیند و در خون و ادرار یافت  می شوند. به چند دلیل تومور مارکرها به تنهایی برای تشخیص یا رد سرطان کافی نیستند. اغلب تومورمارکرها توسط سلول های طبیعی بدن نیز تولید می شوند و از طرفی در همه بیماران مبتلا به سرطان، مقادیر زیادی از تومور مارکرها وجود ندارند. به همین دلیل هنگام برخورد با افزایش مقدار آنها در آزمایشات،   توجه به علائم و نشانه های دیگر و نظر پزشک معالج  در تفسیر و تعبیر نتایج الزامی و راهگشا است.

  

AFP  (آلفا فیتو پروتئین)

یکی از آزمایشهائی است که در ترکیب با پارامترهای دیگر برای ارزیابی خطرتریزومی 21 (سندرم داون) استفاده می شود. برای تشخیص اختلالات کروموزومی تستهای بیشتری نیاز است. کاربرد دیگر آن کمک در اداره بیماران با non-seminomatous germ cell tumors می باشد. در بیماری های بدخیم کبد نیز میزان این ماده افزایش می یابد.

 

CA 125

بعنوان کمک در آشکار ساختن سرطان تخمدان یا کارسینومای عودکننده در بیمارانی که تحت درمان خط اول قرار گرفته اند انجام می گیرد.

 

CA 15-3

اندازه گیری آن در سرم یا پلاسما برای کمک در اداره سرطان پستان کمک کننده است. همراه با روشهای دیگر کلینیکی و تشخیصی تستهای سریال  CA 15-3 کمکی در آشکار کردن زودرس عود دربیماران مرحله 2 و 3  که قبلا درمان شده است نیز بکار می رود. برای پیگیری پاسخ به درمان در بیماران سرطان پستان متاستاتیک نیز انجام می شود.

 

CA 19-9

در تشخیص افتراقی و پایش درمان  بیماران با کارسینومای پانکراتیک (سرطان لوزالمعده) می تواند کمک کننده باشد. ( حساسیت 70 تا 87 درصد ).

 

CA 72-4

اندازه گیری این مارکر بویژه بعنوان کمک در پایش درمانی کارسینومای معده و تخمدانها کمک کننده است.

 

CEA  

کاربرد عمده اندازه گیری CEA در پایش و مدیریت درمان کارسینومای کولورکتال (روده بزرگ) می باشد.

 

   CYFRA 21-1

مهمترین کاربرد CYFRA 21-1 در پایش  مراحل non-small cell lung cancer می باشد. این مارکر همچنین برای مونیتورینگ مراحل یا پروسه سرطان مهاجم به عضله مثانه myoinvasive cancer of the bladder) ) مناسب می باشد.

 

NSE

 اندازه گیریهای NSE در پایش درمان و پیشرفت در بیماران مبتلا به بیماری بویژه کارسینومای برونشیال با سلول کوچک (small cell bronchial carcinoma ) وتومور نوروبلاستوما مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

free PSA

در ارتباط با   total PSA به منظور بدست آوردن نسبت (% fPSA) fPSA به tPSA نشان داده      می شود. این نسبت در تشخیص سرطان پروستات از هایپرتروفی خوش خیم پروستات در مردان بالاتر از 50 سال که تحت آزمایش رکتال قرار گرفته اند و مشکوک به کانسر پروستات  نمی باشند و total PSAآنها در دامنه 4 تا 10 نانوگرم در میلی لیتر است، کمک کننده است. باید توجه داشت که برای تشخیص سرطان  پروستات بیوپسی پروستات مورد نیاز می باشد.

 

total PSA

آزمایش کمی و تشخیصی برای آنتی ژن اختصاصی پروستات در سرم و پلاسمای انسان است. این آزمایش در ارتباط با آزمایش توشه رکتال (معاینه مقعدی) برای آشکار کردن سرطان پروستات در مردان 50 سال به بالا کاربرد دارد. بیوپسی پروستات برای تشخیص سرطان پروستات لازم است. اندازه گیری سریال این تست به اداره بیماران سرطانی کمک می کند.

 

S100

کاربرد این تست برای کمک به اداره بیمارانی است که از ملانومای بدخیم رنج می برند. برخی مطالعات نشان داده اند که میزان S-100  در خون اغلب بیماران مبتلا به ملانومای متاستاتیک افزایش می یابد   .

بنابراین این تست گاهی برای بررسی گسترش ملانوما، قبل، حین و پس از درمان به کار می رود.

 

  


درباره آزمایشگاه

آزمایشگاه تشخیص طبی ظریفی با بیش از 50 سال سابقه، دارای بخشهای عمومی و تخصصی می باشد. این آزمایشگاه بعنوان یکی از آزمایشگاههای رفرانس برای تشخیص بیماری های عفونی ریوی بویژه سل شناخته شده است.

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به آزمایشگاه تشخیص طبی ظریفی می باشد.
طراحی و اجرا توسط شرکت پیوند طب و نرم افزار