خدمات تخصصی تشخیص عفونتهای قارچی

 

شرایط و نحوه ی آمادگی بیمار هنگام مراجعه به آزمایشگاه برای نمونه برداری از ضایعات پوستی مشکوک به قارچ یا سایر عوامل عفونی پوست

برای دست یابی به نتایج آزمایشگاهیِ صحیح و دقیق لازم است موارد زیر را رعایت نمائید: 

1-  عدم استعمال داروهای ضد قارچی بطور مطلق و یا درصورت استفاده ی احتمالی، رعایت حداقل 10 روز فاصله تا زمان مراجعه به آزمایشگاه برای نمونه برداری،

2-    عدم شستشوی محل ضایعه با مواد شوینده از 2 یا 3 روز قبل از مراجعه به آزمایشگاه (شستشو با آب خالی بلامانع است) و ترجیحا عدم شستشو با آب در روزی که نمونه برداری انجام می گیرد.

3-    عدم استفاده از کرم ها و پودرهای بهداشتی، آرایشی و داروئی ( از جمله آنتی بیوتیک ها) از 2 تا 3 روز قبل از مراجعه به آزمایشگاه

در صورت هرگونه سوال و یا ابهام می توانید با آزمایشگاه ظریفی تماس حاصل فرمائید.

آزمایشگاه ظریفی: شهرک غرب، بلوار دریا، تقاطع بلوار پاکنژاد، ساختمان ساحل. پلاک 164     تلفن :88088627

 

 

دستورالعمل نمونه برداری و نحوه ارسال نمونه ها به آزمایشگاه برای موارد مشکوک به عفونتهای قارچی

 توصیه های عمومی

- بلافاصله بعد از جمع آوری و بدست آوردن نمونه نسبت به ارسال آن به آزمایشگاه اقدام شود.

- تمامی نمونه ها باید دارای برچسبی باشند که نام و شماره پذیرش بیمار و تاریخ نمونه برداری و نام بخش روی آن بطور خوانا درج شده باشد.

 - توصیه های اختصاصی برای نمونه های مختلف به شرح زیر بکار گرفته شوند.

 نمونه خون

حداقل 10 میلی لیتر خون باید در شرائط آسپتیک با کمک سرنگ استریل گرفته شده و تحت همان شرائط آسپتیک به ظرف حاوی محیط کشت خون ( محیط کشت بیفازیک و یا آبگوشتی) منتقل شود. سپس چند بار به آرامی تکان داده شود تا خون با محیط کشت بخوبی مخلوط گردد و ضمنا باعث جلوگیری از لخته شدن خون در محیط کشت شود.

توجه: حجم خون گرفته شده برای حصول نتایج قابل اطمینان تر بسیار مهم است و 10 سی سی حداقل حجم مورد قبول می باشد.

نام و شماره پذیرش بیمار و تاریخ نمونه گیری بطور خوانا روی شیشه کشت خون درج شود.

در اولین فرصت نمونه گرفته شده به شرح فوق با آزمایشگاه ارسال شود.

در آزمایشگاه هر 48 ساعت یک بار از محیط کشت خون ارسالی آزمایشات بررسی رشد عوامل قارچی به عمل می آید و چنانچه نتیجه مثبتی بدست آید بصورت تلفنی نتایج فورا اطلاع داده می شود. در صورت عدم رشد عوامل قارچی، نتایج منفی نهایتا بعد از 2 الی 4 هفته اعلام می شوند.

 

مایعات استریل ( مایع نخاع، مایع سینوویال، مایع پلور، مایع پریتونئال، مایع پریکاردیال و مایعات چشمی)

نمونه گیری تحت شرائط کاملا آسپتیک با کمک سرنگ استریل صورت گیرد و سپس نمونه بدست آمده به داخل لوله و یا ظروف استریل محتوی هپارین درب دار مناسب منتقل شده و به آزمایشگاه ارسال شوند.

در صورتیکه احیانا حجم نمونه کم باشد لازم است نمونه داخل سرنگ استریل در شرائطی که سوزن آن برداشته شده و درب پوش (cap) روی سرنگ قرار گرفته به آزمایشگاه ارسال شود.

 

دستگاه تنفسی تحتانی

   خلط : توسط سرفه ای عمیق اولین خلط صبحگاهی (بلافاصله پس از برخاستن از خواب) جمع آوری گردد. گرچه ابتدا باید دهان با آب شستشو شود ولی از به کار بردن غرغره (Proprietary) باید خودداری کرد. با همین شستشوی ساده از میزان آلودگی خلط با آلوده کننده های دهان و حلق کاسته  می شود. خلط جمع آوری شده 24 ساعته بی ارزش می باشد. نه تنها به دلیل آن که جمع آوری نمونه برای بیمار عملی نیست بلکه به علت رشد فوق العاده باکتریها و یا قارچ های ساپروفیت امکان بررسی صحیح نمونه وجود نخواهد داشت. در صورتی که بیمار قادر به دفع خلط نباشد، از طریق وارد نمودن سرم فیزیولوژی و یا ایسوپرل (Isuprel) به درخت برونشیال قادریم، باعث اسپاسم شدید و بروز سرفه و دفع خلط در بیمار شویم. به هر حال 10 الی 15 میلی لیتر از خلطی که چه به طریق خود به خودی و یا به وسیله مصرف آئروسل سرم فیزیولوژی هیپرتونیک به دست آمد باید در یک ظرف استریل در پیچ دار جمع آوری و پس از بستن کامل درب آن و درج مشخصات کامل بیمار به آزمایشگاه ارسال نمود.

 آسپیره های ترانس تراکئال : در بیمارانی که آنها را نمی توان به تولید خلط وادار نمود، ارزشمند است.

   بیوپسی های برونکوسکوپی : (در تشخیص بیماری های قارچی تهاجمی ریوی کمک کننده و مفید   می باشند به ویژه در صورتی که ضایعات انفیلتره بوده و یا در بیش از یک و یا چندین لوب ریه منتشر شده باشند). نمونه ها در ظروف استریل فاقد هر گونه ماده نگهدارنده جمع آوری شده و پس از بستن کامل درب ظروف، به آزمایشگاه ارسال گردند.

 

بیوپسی های بافتی

   این نمونه ها باید شامل بافت سالم به همراه مرکز و حاشیه ضایعه باشند. لازم است بافت تا زمان آزمایش درون سرم فیزیولوژی استریل و به حالت مرطوب نگه داشته شود. برای این منظور هرگز نباید از سرم فیزیولوژی تزریقی که حاوی مواد آنتی میکروبیال است استفاده گردد. نمونه داخل ظرف استریل درب دار به آزمایشگاه ارسال شود. توجه داشته باشید که نمونه هائی که در فرمالین تهیه شده اند می باید به آزمایشگاه آسیب شناسی ارسال شوند.

 

مغز استخوان

   درصورتیکه بیمار به هیستوپلاسموزیس، پاراکوکسیدوئیدومایکوزیس، اسپوروتریکوزیس، کریپتوکوکوزیس، نوکاردیوزیس و یا سایر بیماری های منتشره قارچی مشکوک بود، به تهیه نمونه مغز استخوان مبادرت  می شود. نمونه با سرنگ هپارینه تهیه می گردد و بعد از برداشتن سر سوزن و قرار دادن درب پوش سرنگ، به آزمایشگاه ارسال می شود.

 

مایع نخاع

   اغلب به منظور جدا کردن کریپتوکوکوس نئوفورمنس، کاندیدا آلبیکنس و یا سایر قارچ های سیستمیک و میسلیال مورد آزمایش قرار می گیرد. حداقل یک میلی لیتر مایع نخاع که در لوله استریل جمع آوری شود برای آزمایش کافی است. درصورتیکه نمونه گیری تحت شرائط آسپتیک انجام گرفته باشد، قبل از ارسال نمونه به آزمایشگاه لازم نیست در یخچال قرار داده شود.

 

گوش

نمونه ها توسط سواب استریل یا رینگ مخصوص تهیه و در لوله استریل یا محیط ترانسپورت نگهداری می شوند. درناژ گوش میانی نیز باید در لوله استریل جمع آوری گردد. در صورتی که مقدار نمونه ناچیز باشد می توان 1-5/0 میلی لیتر سرم فیزیولوژی استریل به آن اضافه نمود.

 

چشم

در کراتومایکوزیس (کراتیت قارچی) نمونه مورد آزمایش معمولا تراشه های قرنیه می باشد. از آن جایی که معمولا نمونه بسیار اندکی به دست می آید، نمونه های تهیه شده مستقیما باید روی محیط کشت تلقیح شوند و هم چنین از قسمتی از آن اسمیر تهیه گردد. در صورت گرفتاری ملتحمه، نمونه ها توسط اسپاچولای پلاتینی و یا سواب تهیه شده، در محیطهای انتقالی حمل می شوند. در صورتی که نمونه کم باشد می توان 5/0-1/0 میلی لیتر سرم فیزیولوژی استریل به آن اضافه نمود.

 

نمونه برداری از لزیونهای سربسته و آبسه ها (اگسوداها و چرک)

ابتدا سطح محل آبسه یا لزیون بخوبی تمیز و پاک شده تا رفع آلودگی گردد. سپس بکمک سرنگ استریل نمونه را آسپیره کرده و به داخل ظرف استریل مناسبی مانند لوله آزمایش درب پیچ دار منتقل نمائید. از سواب برای جمع آوری نمونه از لزیون بسته ای که با جراحی باز شده به هیچ وجه استفاده نشود و در صورتی که ناچارا یا الزاما برای بدست آوردن نمونه از یک لزیون باز شده بخواهید از سواب استفاده نمائید سعی شود که حداکثر مقداراز نمونه جمع آوری گردد  و در حالتی که رطوبت آن حفظ شود در ظرف مناسبی به آزمایشگاه ارسال نمائید.

درناژ از لزیونهای باز شده فقط هنگامی باید جمع آوری شود که قبلا آن لزیون بطور کامل تمیز شده باشد. برای مشاهده گرانول یا دانه در داخل نمونه های بدست آمده مراقبت و دقت کافی مبذول گردد و در صورت وجود، حتما این دانه ها داخل نمونه ای که به آزمایشگاه ارسال می شوند قرار گیرند.