سوابق آزمایشگاه

    

سوابق آزمایشگاه ظریفی

 

  آزمایشگاه ظریفی در سال 1346 توسط شادروان آقای دکتر ابوالحسن ضیا ظریفی تأسیس گردیده و از سال 1371 اینجانب و همسرم خانم فرخنده ضیاء ظریفی افتخار همکاری و مشارکت با ایشان را پیدا کردیم.

  آزمایشگاه در سال 1376 از محل قبلی( خیابان ولی عصر- چهار راه امیر اکرم- خیابان لبافی نژاد)، به محل جدید( شهرک غرب- بلوار دریا- تقاطع پاکنژاد- پلاک 164) منتقل گردید و در مکان فعلی کماکان با فعالیت و توسعه بیشتری مشغول ارائه خدمات آزمایشگاهی در کلیه زمینه های تشخیص آزمایشگاهی، به ویژ تشخیص بیماری سل به مراجعین می باشد. 

شادروان آقای دکتر ضیاء ظریفی از شخصیت های علمی و برجسته آزمایشگاهی بوده و بیش ازشصت سال عمر گرانمایه خود را در سطوح مختلف ، از ریاست آزمایشگاه رفرانس گرفته تا معاونت و مدیرکلی آزمایشگاههای کل کشور، صرف توسعه و پیشرفت امور آزمایشگاهی نمودند.

افتخار مشارکت و همکاری بنده و همسرم با شادروان استاد آقای دکتر ضیاء ظریفی موهبت و فرصت مغتنمی بود تا بتوانیم از دانش و تجربیات گرانبهای ایشان در زمینه های مختلف مدیریتی و آزمایشگاهی، خصوصا" در زمینه تشخیص آزمایشگاهی بیماری سل بهره مند گردیم. از ثمرات و دست آورد های این همکاری عبارت است از، کسب توانایی و تجربه لازم برای حفظ وادامه راه پر مسئولیت آن مرحوم در زمینه های ارائه خدمات آزمایشگاهی، مخصوصا" در زمینه تشخیص آزمایشگاهی بیماری مسری و مهلک سل، به هموطنان عزیزمان می باشد 

آزمایشگاه ظریفی از ابتدای تأ سیس خود ضمن راه اندازی بخش های مختلف تشخیص آزمایشگاهی، بخش تخصصی تشخیص  بیماری سل( انجام آزمایش های اسمیرمستقیم و کشت ) بر روی نمونه های بیماران مشکوک به سل را نیز فراهم نموده بود. 

خوشبختانه پس از گذشت نزدیک به نیم قرن، کار  پرمسئولیت و بسیار حساس تشخیص آزمایشگاهی بیماری سل که جزء فعالیت های نادر تشخیص آزمایشگاهی در بین آزمایشگاههای کشور می باشد، با  توسعه و گسترش بیشتری  نسبت به گذشته، با یاری و کمک خداوند و نیز همکاران وفادار، ادامه دارد. 

مفتخرم اعلام نمایم در حال حاضر در بخش میکوباکتریولوژی آزمایشگاه علاوه بر انجام آزمایش های اسمیرمستقیم و کشت ، انجام آزمایش های تکمیلی تشخیص افتراقی میکوباکتریوم ها و آنتی بیوگرام میکروب سل نیز فراهم گردیده است. مدیریت آزمایشگاه، سالانه با ارسال لیست اسامی بیماران مبتلا به سل شناسایی شده، همراه با نتایج آزمایش ها، به آزمایشگاه مرجع سلامت ، مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت و آموزش پزشکی و نیز پزشکان معالج، در جهت اطلاع رسانی و اشراف آنها نسبت به آمار مبتلایان  به بیماری سل در بخش خصوصی از میان بیماران مشکوک به سل ارجاع شده به آزمایشگاه، اقدام می نماید. همچنین اطلاع رسانی آزمایشگاه در باره تشخیص آزمایشگاهی بیماری سل و آگاهی علاقمندان از سطح کیفی و کمی نتایج آزمایش های تشخیص سل، مقاله های متعددی در این زمینه به کنگره ها و نشریات پزشکی و آزمایشگاهی ارائه و منتشر گردیده است.

 

  مقالات مربوط به سل که توسط اینجانب با مشارکت همکاران تهیه و به کنگره ها و نشریات پزشکی و آزمایشگاهی ارائه گردیده، عبارتند از:  

   1 - مقاله ارائه شده به اولین کنگره بین المللی و ششمین کنگره ارتقاء کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران تحت عنوان "  بررسی نتایج تشخیص آزمایشگاهی نمونه های به سل خلط 2 و 3  نوبته در مقایسه با نتایج نمونه های برونکوآلوئولار لاواژ  بیماران ارجاع شده به آزمایشگاه ظریفی در سال 1385 " 

  2   مقاله ارائه شده به بیستمین کنگره بیماری های عفونی و گرمسیری ایران  تحت عنوان " بررسی درصد فراوانی بیماری سل در دهه های سنی مختلف، در میان بیماران مبتلا به سل ریوی و خارج ریوی "  

    3- مقاله ارائه شده به چهارمین کنگره بین المللی و ششمین کنگره ارتقاء کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران تحت عنوان، " نقش آزمایشگاهها در تشخیص به موقع بیماری سل "  

  4- مقاله ارائه شده به نوزدهمین کنگره سراسری سل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان ، تحت عنوان ،  " لزوم همکاری بخش خصوصی با سازمان های دولتی جهت کنترل بیماری سل "   

 5- مقاله ارائه شده به سومین کنگره بین المللی و ششمین کنگره ارتقاء کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران تحت عنوان "  ارجحیت آزمایش اسمیرمستقیم به روش رنگ آمیزی زیل- نلسون در تشخیص آزمایشگاهی بیماری سل نسبت به روش های دیگر "  

 

   6- مقاله ارائه شده به دومین کنگره بین المللی و ششمین کنگره ارتقاء کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران تحت عنوان

" شناسایی بیماران مبتلا به سل ریوی با انجام آزمایش های تشخیص سل ( اسمیرمستقیم و کشت )، بر روی نمونه های مشکوک   به سل ریوی بیماران ارجاع شده به آزمایشگاه ظریفی در سال 1386

 

 

    

 

آزمایشکاه تشخیص پزآشکی ظریفی علاوه بر دارا بودن بخش های مختلف تشخیص آزمایشگاهی جهت انجام آزمایش های روتین، نخستین آزمایشگاه فعال در زمینه تشخیص بیماری سل با سابقه نزدیک به 5 دهه فعالیت می باشد. 

 

 

خلاصه ای از سوابق و عملکرد آزمایشگاه ظریفی در خصوص تشخیص آزمایشگاهی بیماری سل

 

این آزمایشگاه نخستین مرکز تشخیص بیماری سل با بیش از چهار دهه سابقه فعالیت،  موفق گردیده است که  درطی فقط دو دهه گذشته با انجام آزمایش های تشخیص سل(اسمیرمستقیم و کشت) بر روی 88303 نمونه متعلق به 58349 بیمار مشکوک به سل ارجاع شده از مراکز مختلف بیمارستانی و آزمایشگاهی، تعداد 4842( 8/3% ) بیمار مبتلا به سل را شناسایی و به پزشکان معالج معرفی نماید. اضافه می گردد که از میان 58349 بیمار مشکوک به سل 3842( 6/6% ) بیمار، فقط از طریق انجام آزمایش اسمیر مستقیم تشخیص داده شده اند که در این خصوص میانگین میزان حساسیت آزمایش اسمیرمستقیم 78% بوده است، بعبارتی 78% از بیماران اسیدفست مثبت واقعی ظرف مدت 24 ساعت از طریق انجام آزمایش اسمیرمستقیم شناسایی شده اند. ضمناً  998( 21% )  بیمار دیگری که نتیجه آزمایش اسمیرمستقیم آنها منفی بوده است پس از انجام فرآیند آزمایش کشت بر روی محیط های کشت جامد لونشتاین جانسون، مبتلا به سل تشخیص داده شده اند.

 ضمنا"بمنظور روشن شدن پاسخ سئوالی که بیماران مبتلا به سل ریوی شناسایی شده در این آزمایشگاه، در چه مراحلی از شدت بیماری شناسایی شده اند، مطالعه ای از نتایج آزمایش های بیماران طی یک بازه زمانی 5 ساله صورت گرفته است. در این مطالعه مشاهده گردیده که از میان کل بیماران مبتلا به سل ریوی، متأسفانه 57% از این بیماران در مراحل عفونت زا یی شدید( فاز های پیشرفته بیماری،یعنی مراحل 3 و 4  شدت بیماری) شناسایی شده اند.

 نتیجه گیری:

متاسفانه اکثر بیماران مبتلا به سل شناسایی شده  در مراحل پیشرفته بیماری بوده اند.